Exkurze do hvězdárny

V pondělí 13. listopadu 2023 se konal výlet do planetária. Jela tam 5. třída s paní učitelkou N.Goňovou.

Jeli jsme vlakem z Letohradu a v Hradci Králové jsme přestoupili do trolejbusu a pak jsme šli pěšky z trolejbusové zastávky do planetária. Tam nás zavedli do hlavního sálu a promítli nám denní oblohu a pak i tu noční. Řekli nám něco o každé planetě a i něco o souhvězdích, o sluneční soustavě a o různých sondách. Pustili nám film, který byl o Voyageru 1 a 2, kteří naskenovaly všechny planety od Země po Neptun. Ty Voyageři i teď letí pořád do nekonečného vesmíru, ale naštěstí s nimi máme ještě spojení, takže díky nim máme nové a nové informace. Když film skončil, tak jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna se šla podívat na dalekohled a druhá si šla koupit suvenýry. Nakonec jsme se vyměnili a tím naše cesta v planetáriu skončila. Pak jsme šli po planetární stezce k vlakovému nádraží. Z nádraží jsme jeli zpátky do Letohradu, kde náš celodenní výlet skončil.

Zajímavosti, co jste rozhodně nevěděli:

Voyageři mají v sobě gramofonovou desku a na ní je návod jak ji použít.

Je na ní 55 pozdravů různými jazyky, písničky Mozarta, zvuky přírody a další staré písničky a zvuky ptáků.

Ta velká skvrna na Jupiteru je bouře, v které by se dala pouštět i lednička. 

Poděkování:

Chtěli bychom poděkovat naší paní učitelce Nikole Goňové za uskutečnění výletu.

 

Za pátou třídu Jakub Faltus a Klára Motyčková 

Děkujeme Patriku Zamazalovi a sdružení Molo architekti za poskytnutí fotografií pro tvorbu stránek. 
Autory použitých fotografií jsou Lukáš Žentel a paní Jana Schlöglová
Autorem loga školy je Robert Prokopec, děkujeme!

Spolufinancováno Evropskou unií

Naše škola čerpá finanční prostředky z Evropských strukturálních fondů v rámci operačního programu Jan Amos Komenský prostřednictvím výzvy 02_22_002 Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ I.

Cílem projektu je posílit kvalitní a dostupné vzdělávání a služby dětem a žákům ve škole. Kompletní informace ke spolufinancování ve formátu pdf.

spolufinancovano EU

====================================================================

Čerpáme prostředky z národního plánu obnovy na na vybavení naší školy digitálními technologiemi

Cílem projektu je nákup chrombooků pro využití žáky nejen ve výuce a digitálních pomůcek pro seznámení s algoritmizací problémů.

On-line omluvenka z vyučování

Kde nás najdete
 
Nekoř 143, 561 63 Nekoř
Kraj: Pardubický
 
465 625 135