S družinou kolem světa II

Ani ve druhé polovině školního roku družinové děti nezahálely a vydaly se na cesty.

Poslední zastávka před Vánoci byla v Norsku, a protože nám zima nevadí, tak jsme se na severu ještě zdrželi. Navštívili jsme největší ostrov na světě- Grónsko. Žijí tu Eskymáci a my jsme si vyzkoušeli, jaké to je mít na rukou neustále rukavice. Trénovali jsme chytání ryb, sílu, přesnost a pozornost. Naučili jsme se Grónskou písničku, vyráběli lední medvědy a na zahradě stavěli iglů.

Další zemí, kterou jsme poznali, je Kanada. Je tam spousta nádherných národních parků, kam lidé jezdí za turistikou a musí mít speciální vybavení. To všechno jsme si mohli prohlédnou a nakonec jsme ve družině uspořádali „přespávačku“. Děti si vyzkoušely střílet z luku, flusačky nebo praku. Vyráběly si vlastní KPZ (krabičku poslední záchrany) a nakonec si opekly špekáčky a hurá spát.  Všechny děti celou akci zvládly na jedničku, dostaly ocenění za statečnost. Moc jsme si to všichni užili. Během naší kanadské cesty nás navštívila paní Schlöglová se svým pejskem, který běhá závody psích spřežení a my se tak o tomto zajímavém sportu dozvěděli úplně všechno. DěkujemeJ

Z Kanady jsme se přesunuli na jih a zastavili rovnou v USA. Povídali jsme si o státech, velkých městech a zajímali jsme se i o jídlo a americkou kuchyni. Paní kuchařky nám připravily opravdové hamburgery. Mňam! Původními obyvateli Ameriky jsou indiáni, jejich kultura je moc zajímavá, takže se naše družina na chvíli proměnila ve velký indiánský kmen. Děti si vymýšlely indiánská jména, ve skupinkách tvořily příběhy a kreslily indiánské obrázky. Na zahradě nám vyrostlo tee-pee a tak jsme měli indiánský život se vším všudy.

Ve družině nám čas rychle utíká a tak jsme se museli přesunout dál. Nasedli jsme na loď a vypluli směrem k jižní Americe. Tady jsme prozkoumávali hlubiny Atlantského oceánu. Žije tu mnoho zvláštních  a zajímavých živočichů. Hráli jsme si na chobotnice, vytvářeli ježíky a želvy a povídali si o životě pod vodou.

Jednou z posledních zastávek na naší cestě bylo Japonsko. Děti si zkusily jíst hůlkami, připravit sushi skládat origami a také japonské umění ikebana.

Úplně posledními zastávkami, které nás čekají, jsou Indie a Nepál. Vyrobíme si tkané koberečky, zacvičíme jógu a budeme „meditovat“. V kuchyni si s pomocí paní Schlöglové připravíme indické jídlo s tradičním kořením a paní ředitelka nám k tématu promítne fotografie ze svých cest. Děti se tak budou moci zeptat na všechno, co je zajímá.

Pak už nás ale čeká návrat domů. Cestování s družinou byl velký zážitek a já doufám, že si ho děti užily stejně jako já. Pevně věřím, že krásy naší Země jednou prozkoumají doopravdy.

Fotky z našich cest si můžete prohlédnout zde.

Iveta Vágnerová

vychovatelka ŠD

Děkujeme Patriku Zamazalovi a sdružení Molo architekti za poskytnutí fotografií pro tvorbu stránek. 
Autory použitých fotografií jsou Lukáš Žentel a paní Jana Schlöglová
Autorem loga školy je Robert Prokopec, děkujeme!

On-line omluvenka z vyučování

Kde nás najdete
 
Nekoř 143, 561 63 Nekoř
Kraj: Pardubický
 
465 625 135